Z życia szkoły

Kronika najważniejszych wydarzeń w roku szkolnym 2019/2020


Szkolne Jasełka
20.12.2019 W atmosferę świąt Bożego Narodzenia wprowadziły nas jasełka przygotowane przez uczniów młodszych i starszych klas pod kierunkiem siostry Zofii Sowiźrał i pani Bogusławy Olszówki. Tym razem do Betlejemskiego Żłóbka przyszły nawet postacie z bajek. Wszyscy kolędowali dzieciątku. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Na koniec Pani Dyrektor złożyła wszystkim uczniom najlepsze świąteczne życzenia.
jaselka

Sukces w Międzyszkolnym Konkursie Literackim
19.12.2019 Julia Chudzik zajeła I miejsce w międzyszkolnym konkursie literackim organizowanym przez Centrum Kultury Podgórza w ramach Krakowskiego Turnieju Wiedzy o Mitologii i Antyku. Jej praca pt. ,,O czym śnią mitologiczne potwory?" znalazła uznanie jury. Julii gratulujemy sukcesu i życzymy rozwijania literackiego talentu.
Stolicka

Zbiórka darów dla zwierząt ze schroniska
17.12.2019 Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole została zakończona zbiórka darów dla zwierząt ze schroniska. Uczniowie wykazali się wielką hojnością, Zebrano imponującą ilość karmy, koców, zabawek. Samorząd Uczniowski przeznaczył na ten cel pieniądze z andrzejkowej dyskoteki. Wszystkim ofiarodawcom i koordynatorce zbiórki - pani Dorocie Gajkowskiej - bardzo dziękujemy za zaangażowanie i okazane serce.
gajkowska

Konkurs o Krakowskiej Straży Pożarnej
12.12.2019 W czwartek 12 grudnia na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej Nr 6 w Krakowie odbył się konkurs o Krakowskiej Straży Pożarnej, którego organizatorem była Szkołą Podstawowa nr 24 w Krakowie pod Patronatem JRG nr 6. Reprezentacja naszej szkoły dzielnie walczyła w III kategoriach konkursowych; wiedzy o Krakowskiej Straży Pożarnej, konkursie plastycznym i zawodach sprawnościowych zorganizowanych przez strażaków. Kajetan Klimak z 7 A zdobył I miejsce w konkursie wiedzy o Krakowskiej Straży, a zespół w składzie Jakub Oczkoś 7 A, Kinga Konieczna 7 A i Oliwia Bujko 7 A wywalczył II miejsce w zawodach sprawnościowych. Brawo MY!
 Straz

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej
03.12.2019 W ostatnim tygodniu listopada w bibliotece szkolnej odbywały się spotkania z najmłodszymi czytelnikami poświęcone niezwykłym bohaterom książek - misiom. Zorganizowano je w związku z Dniem Pluszowego Misia. Uczniowie zerówki i klas I - III poznali historię pluszowego misia oraz mogli posłuchać fragmentów książek, które opowiadają o przygodach misiów i niedzwiadków, m. in. Kubusia Puchatka, Czarnego Noska czy niedźwiedzia Wojtka, który wędrował z żołnierzami generała Andersa.Były też zagadki i konkursy. Wszystkie książki można pożyczyć w bibliotece.
dzień pluszowego misia

Dyplom - III miejsce w Paradzie Szkolnych Patronów 
02.12.2019 Nasza szkoła zajęła III miejsce w konkursie najlepiej przebranej szkoły w VIII Krakowskiej Paradzie Szkolnych Patronów "Z patronem w przyszłość".
parada

Pożegnanie jesieni na Świetlicy
30.11.2019 Nasze drzewo na drzwiach świetlicy okazało się łakomym kąskiem dla nieprzewidzianych gości. Niektóre zwierzęta uznały je za świetną kwaterę i coraz liczniej zajmują jego konary.
pomaranczowy
Jesień powoli zbliża się ku końcowi, ale to wcale nie znaczy, że na świetlicy prace zwalniają. Coraz to nowe dzieła wychodzą spod rąk naszych małych artystów. Więcej prac zarówno ukończonych jak i w trakcie powstawania można podziwiać w naszej galerii.
zwierzeta

Wybory Mis i Mistera szkoły 
29.11.2019 W piatek, 29 listopada w naszej szkole odbyły się wybory Miss i Mistera szkoły. Miss została Marta Majerczuk z 8 b i Maja Muzyka z 6 a, Misterem został Jakub Oczkoś z 7 a. Głosowały osoby z klas 4 - 8, oddano 117 głosów. W czasie wyborów SU sprzedawał pierniki i rożki własnego wypieku z zebrane w kwocie 109 zł pieniądze zostaną przeznaczone na zakup karmy dla zwierząt ze schroniska.

Listopadowe święta na świetlicy
25.11.2019 Dzień Wszystkich Świętych. Dzień zadumy i wspominania naszych bliskich, których już nie ma wśród nas. Pamiętamy o nich!
listopad
Dzieci w naszej świetlicy uczciły Dzień Niepodległości przygotowując flagę Polski różnymi technikami. Farby i kredki były zakazane. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi faktami związanymi z naszą niepodległością oraz poznały tak znamienite osobistości jak Józef Piłsudski, który niepodzielnie jest z nią związany. Piękne kokardy narodowe dopełniły splendoru dekoracji. Prace można podziwiać w galerii zdjęć na naszej stronie.
listopad

Przygody z ciepłem - 2 A 
20.11.2019 Na kolejnych zajęciach w ramach Akademii Młodego Krakowianina dzieci w bardzo ciekawy, kreatywny i praktyczny sposób zapoznały się z procesem dostarczania ciepła do krakowskich mieszkań oraz sposobami racjonalnego gospodarowania ciepłem.

Na Żydowskim Kazimierzu - 7 A
16.11.2019 ,,Kultura żydowska'' to warsztaty i lekcja w terenie. Na warsztatach zapoznaliśmy się bliżej z kulturą i tradycjami żydowskimi. Wieczorny spacer uliczkami Kazimierza, ciekawe anegdoty i opowieści pani przewodnik, dały nam okazję poczuć atmosferę tego miejsca. Dziękujemy również Rodzicom, którzy oprócz zadbania o nasz rozwój intelektualny zadbali o .... pieniądze na zapiekanki na Placu Nowym. Było smacznie :)
wycieczka

Mamy laureatów Dyktanda Niepodległościowego
14.11.2019 14 listopada odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów laureatom ogólnopolskiego konkursu Dyktando Niepodległościowe ,,Po polsku o historii" organizowanego pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty przez Stowarzyszenie Polonistów i Fundację ,,Zawsze Warto". W tym roku wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Magdalena Kozaczewska i Łukasz Trawa.
Serdecznie gratulujemy im sekcesu.

Warsztaty przedsiębiorczości - SP 157
12.11.2019 24 października 2019 r. Małopolskie Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców przeprowadziło dla grupy uczniów klas 8 szkolenie. Grupa z naszej szkoły wygrała. Gratulujemy.
przedsiebiorczosci

11 listopada w klasach I - III
11.11.2019 Po raz kolejny klasy młodsze uczciły ważną rocznicę. Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości klasy 1, 2 i 3 przygotowały konncert pieśni i wierszy patriotycznych. Zaprosiliśmy klasę ,,0", która wspólnie z nami śpiewała.

Święto Niepodległości
9.11.2019 9 listopada w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klas piątych i szóstych i siódmej pod kierunkiem nauczycieli polonistów i pani B. Olszówki . Wzruszający montaż słowno - muzyczny został nagrodzony wielkimi brawami. O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie odśpiewali hymn narodowy. Świąteczny charakter tego dnia podkreślały stroje galowe, kotyliony i piękna dekoracja w auli autorstwa pani M. Stempak.

Spotkanie z autorką
28.10.2019 28 października odwiedziła nas Pani Wioletta Piasecka, autorka znanej nam książki ,,Ignas". Mogliśmy posłuchać ciekawych faktów z życia autorki, w jaki sposób powstają ciekawe książki dla dzieci, jak długo się je pisze i wiele innych ciekawostek. Zakupiliśmy również książki z autografem autorki.
spotkanie

Doświadczenia - 2 A
27.10.2019 W klasie drugiej będziemy ,,tropić przyrodę i świata urodę" jak śpiewamy w piosence ,,Tropiciele z drugiej klasy". Pierwsze doświadczenia to hodowla kryształów soli. Było co oglądać.
krysztalysoli

AMK punkt info - 2 A
26.10.2019 W tym roku szkolnym klasy młodsze zastały zakwalifikowane do programu Akademia Młodego Krakowianina, którego celem jest kształtowanie w najmłodszych mieszkańcach Krakowa postaw prospołecznych i proekologicznych, umożliwia im realizację zainteresowań kulturalnych i sportowych. Dzieci poznają działalność instytucji i spółek nadzorowanych przez samorząd krakowski, zdobędą lub poszerzą wiedzę na temat miejskiej infrastruktury, gospodarki odpadami czy wodociągów. Dzieci będą mogły zobaczyć spektakularne obiekty, odkryją też mało znane zielone miejsca w przestrzeni miejskiej. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był punkt informacji turystycznej. Podczas zajęć dzieci poznały atrakcje turystyczne Krakowa i Małopolski.
punkt

Świetlica - Jesienne prace
25.10.2019 Wakacje się skończyły, ale nie wszędzie. W świetlicy na swój sposób wciąż trwały we wspomnieniach, pamiątkach i pracach plastycznych.
prace
Póki pogoda dopisuje, wykorzystujemy ją na maksa! Nie ściany określają świetlicę - my sięgamy poza nie!
chłopcy
Aby w nowym roku szkolnym móc się bawić spokojnie i bezpiecznie ustaliliśmy wspólnie regulamin świetlicy. Przestrzeganie go zapewni nie tylko bezpieczeństwo, ale i kulturę i szacunek okazywany wszystkim i w każdej sytuacji. Przy okazji również omówiliśmy bezpieczeństwo poza szkołą - w czasie drogi do i ze szkoły oraz w czasie zabaw na świeżym powietrzu.
prace
Piękne kolory za oknem przypomniały nam o zmianie pory roku. Wspólnie zaobserwowaliśmy zmiany w przyrodzie i postanowiliśmy uwiecznić je w naszych pracach. Jednego dnia grupka pracowitych skrzatów zadbała o to, by nie zabrakło grzybów w naszej świetlicy. Grzybiarzom oczywiście nie musimy przypominać, aby takie grzyby pozostawić w spokoju - nie będą z nich mieli pożytku, a zwierzętom mogą się przysłużyć. Natomiast mniej doświadczonym radzimy lekturę atlasu grzybów.
prace
Część naszych artystów uwięziła barwy jesieni w orginalnych witrażach, które zdobią nasze okna.
prace
Jesień zawiatała na drzwi naszej świetlicy. Zawitało na nich jesienne drzewo - efekt wspólnego wysiłku naszej dzielnej drużyny w składzie: Marlena Łaszyca-Sitek i Sonia Wietrzycka z klasy 1, Natalia Zadwórna i Sebastian Grzybowski z klasy 2, Liliana Piątkowska, Kornelia Słodykiewicz i Natalia Woszczyk z klasy 3. Piękny przykład, jak wiele można uzyskać zgodnie współpracując.
drzewo
Drzewo z drzwi znalazło chętnych naśladowców. Technika inna, ale drzewa były nie mniej piękne i wytworne. Barwy jesieni coraz odważniej wkraczają do naszej świetlicy.
                                            wychowawczyni świetlicy Beata Pławecka - Sowiźrał

Uroczyste pasowanie na ucznia - klasa 1 A
24.10.2019 24 pażdziernika 2019 r. odbyło się nasze uroczyste pasowanie na uczniów.  Przygotowywaliśmy się długo do tego ważnego momentu. Wszystko udało się znakomicie. Złożyliśmy ślubowanie i cieszymy się już mianem prawdziwych uczniów.
pierwszaki

Klasowy Konkurs Recytatorski - 1 A
10.10.2019 10 pażdziernika 2019 r. odbył się pierwszy klasowy konkurs recytatorski. Uczniowie przygotowali piękną recytację wiersza Marka Głogowskiego pt. ,,Pora wesoła". Zwyciescami zostali:
1. miejsce  - Karolina Zgud
2. miejsce - Piotr Siadak
3. miejsce - Marlena Łaszyca - Sitek
recytatorski 

W lesie - 2 A
08.10.2019 Na początku roku wybraliśmy się do Lasku Wolskiego na zajęcia zorganizowane przez Centrum Edukacji Ekologicznej ,,Symbioza". Uczniowie poznali kilka gatunków drzew i ich cechy charakterystyczne. Przeanalizowaliśmy cały cykl życia drzew od nasiona, aż po dorosłe drzewo i martwe drewno. Dowiedzieliśmy się także jakie funkcje pełnią poszczególne części składowe drzewa.
wycieczkawolski

Pociąg historyczny
05.10.2019 5 października klasy 0 i 2 wybrały się na wycieczkę pociągiem historycznym na trasie Kraków - Krzeszowice - Trzebinia - Kraków. Celem wydarzenia było upamiętnienie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski - odzyskania niepodległości w 1918 roku. Miało ono charakter edukacyjny i było promocją dziedzictwa historycznego polskiego kolejnictwa. Obejmowało przejazd historycznymm taborem kolejowym - parowozem Ty2 - 911 z 1943 r.. i składu historycznych wagonów z lat 30 - 60 XX wieku. W Trzebini został zaprezentowany program edukacyjny ,,Kolejowe ABC" z zakresu bezpieczeństwa kolejowego dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym przygotowany przez Urząd Transportu Kolejowego. Straż Ochrony Kolei przedstawiła prelekcję nt. ,,Bezpieczna podróż" i prezentację sprzętu oraz w Krzeszowicach pokaz posłuszeństwa psa służbowego i sprawności funkcjonariuszy Grup Operacyjno - Interwencyjnych Strazy Ochrony Kolei.
wycieczka

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
04.10.2019 W piątek 4 października 2019 r. w naszej szkole obchodziliśmy już po raz czwarty Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Wtym roku była to już IX edycja Dnia Tabliczki Mnożenia. Dzień ten poprzedzał Tydzień z Tabliczką Mnożenia. Od poniedziałku 30.09.2019 do piątku 4.10.2019 powtarzaliśmy w szkole i domu tabliczkę mnożenia. Podczas zajęć w szkole wszyscy przypominali sobie tabliczkę mnożenia. Uczniowie brali udział w zabawach i grach z tabliczką mnożenia. Było bingo, quizy z tabliczką mnożenia.W piątek na lekcjach matematyki uczniowie zdawali egzamin z tabliczki mnożenia. Ci z nich, którzy rozwiązali wszystkie przykłady bezbłędnie otrzymali Certyfikat Ekspert Tabliczki Mnożenia na rok szkolny 2019/2020.
Wyniki egzaminów w poszczególnych klasach:
Klasa 4A: zdawało 13 uczniów / egzamin zdało 2 uczniów 15 %
Klasa 5A: zdawało 20 uczniów / egzamin zdało 12 uczniów 60 %
Klasa 5B: zdawało 18 uczniów / egzamin zdało 4 uczniów 22 %
Klasa 6A: zdawało 19 uczniów / egzamin zdało 8 uczniów 42 %
Klasa 6B: zdawało 19 uczniów / egzamin zdało 7 uczniów 37 %
Klasa 7A: zdawało 22 uczniów / egzamin zdało 9 uczniów 41 %
Klasa 8A: zdawało 13 uczniów / egzamin zdało 4 uczniów 31 %
Klasa 8B: zdawało 17 uczniów / egzamin zdało 7 uczniów 41 %
Wynik szkoły:
Zdawało 141 uczniów / egzamin zdało 53 uczniów - 38 % uczniów otrzymało Certyfikat Mistrza Tabliczki Mnożenia na rok 2019/2020.
Gratulujemy!!!

Jak można zauważyć wyniki nie są imponujące, a przecież Tabliczka Mnożenia powinna być najłatwiejsza :)
Musimy jeszcze poćwiczyć, aby matematyka była łatwiejsza i przystępniejsza dla każdego:) ,,W matematyce nie ma drogi specjalnie dla królów" mawiał Euklides. Początkiem tej drogi jest poznanie ,,alfabetu matematyki", czyli tabliczki mnożenia.
Przy okazji tego wydarzenia szkoła realizuje kierunek polityki oświatowej państwa - ,,Rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów".

Konkurs Języka angielskiego - Mistrz liczb i kolorów w języku angielskim
04.10.2019 4 października 2019 r. odbył się konkurs z języka angielskiego pt. Mistrz liczb i kolorów w języku angielskim. Wzieli w nim udział wszyscy uczniowie klasy 2 A SP 157. Na tablicach korkowych na korytarzu wywieszone zostały liczby i kolory w języku angielskim z chochlikami czyli błędami w pisowni. Wszyscy uczniowie, którzy odnaleźli wszystkie błędy zostali MISTRZAMI i otrzymują dyplomy, mały upominak oraz 6 z angielskiego.
Mistrzami zostali:
1. Konieczny Michał
2. Grzybowski Sebastian
3. Kiepus Maja
4. Mucek Jakub
5. Swoboda Oliwia
6. Zadwórna Natalia

Wicemistrzami zostali:
1. Krawczyk Kamil
2. Dąbrowski Krzysztof
3. Pieczara Karol
4. Fedko Fabian

Serdeczne gratulacje

Zielona szkoła klasy 6 A i 6 B - Soblówka 2019
04.10.2019 W dniach 30.09 - 04.10 klasy 6 A i 6 B uczestniczyły w zielonej szkole w Soblówce.  Piekne tereny Beskidy Żywieckiego, czyste powietrze i przepiękne krajobrazy sprawiły że wyjazd był bardzo udany.
zs
Więcej zdjęć w galerii - http://www.zso15krakow.home.pl/sp157/_galeria.html

Dyktando Niepodległościowe
01.10.2019 1 października 2019 r. w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje ogólnopolskiego konkursu Dyktando Niepodległościowe ,,Po polsku o historii". Była to okazja do uczenia się polskiej historii i zgłębiania tajników ojczystej ortografii, a także - swoista lekcja patriotyzmu. W konkursowe szranki staneło 32 uczniów z klas 4 -6 oraz 7 - 8 (szóstoklasiści pisali dyktando na zielonej szkole). Trzymamy kciuki, aby wszystkim udało się przejść do etapu wojewódzkiego.

Wyjście do Rady Dzielnicy XII
30.09.2019 30 września przewodnicząca SU Marta Majerczuk i sekretarz Jakub Jędras wraz z opiekunem SU M. Warmus byli na spotkaniu z radnym Tomaszem Guzikiem w siedzibie Zarządu Rady dzielnicy XII. Omawiane były sprawy projektu obywatelskiego jak również możliwości włączenia się w akcje charytatywne odbywające się w dzielnicy.

Piknik rodzinny na Rżące
28.09.2019 28 września 2019 r. na osiedlu Rżąka odbył się piknik rodzinny organizowany przez Radę Dzielnicy XII i Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 10 w Krakowie. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły przygotowali atrakcyjny program zatytułowany: ,,ZSP 10 dla zdrowia i rodziny". Były konkurencje sportowe dla dzieci i dorosłych: przeprawa przez rzekę, kangurek, strongman, tor przeszkód, strzelanie z łuku, pudłomania, puzzlomania, badminton i perfekcyjna pani domu, za których wykonanie można było zyskać tytuł Superrodziny, a następnie wylosować supernagrodę. Nie zabrakło też takich atrakcji, jak malowanie twarzy, plecenie warkoczyków, tatuaże i modelowanie balonów. Uczniowie SP 157 zaprezentowali ciekawy program artystyczny. Imprezie towarzyszyły też inne atrakcje: koncert zespołu muzycznego, pokaz sztuk walki, prezentacja sprzętu strażackiego i leżakowanie. Wspólna rodzinna zabawa była bardzo udana, humory dopisywały wszystkim uczestnikom.

Piknik Integracyjny w parku Bednarskiego
25.09.2019 25 września 2019 r. w parku Bednarskiego odbył się Piknik Integracyjny zorganizowany przez CK Podgórze. Jak co roku w organizacji pikniku pomagała nasza szkoła. Uczennice klas ósmych przygotowały liczne atrakcje: malowanie twarzy, modelowanie balonów, łowienie rybek. Za swoją pracę na rzecz niepełnosprawnych otrzymały podziękowania od organizatorów, zaś bezcenną nagrodę stanowił uśmiech na twarzy uczestników imprezy.

Uroczystość upamiętnienia polskich kryptologów, którzy złamali kod Enigmy
06.09.2019 6 września uczniowie klasy 8 A wzieli udział w uroczystości upamiętnienia wielkich polskich matematyków i kryptologów, którzy złamali kod Enigmy i tym samym znacząco przyczynili się do zwycięstwa aliantów nad hitlerowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Uroczystość odbyła się w kościele św. św. Piotra i Pawła w Krakowie, w podziemiach którego znajdują się krypty Panteonu Narodowego. Złożono tam urny z ziemią z miejsc spoczynku Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego oraz podkreślono olbrzymie zasługi tych wybitnych Polaków. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe krakowskich szkół, w tym poczet naszej Szkoły.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
02.09.2019 2 września uczniowie Szkoły Podstawowej nr 157 uroczyście rozpoczeli rok szkolny. Najpierw w kościele parafialnym odbyła się msza święta z udziałem pocztu sztandarowego Szkoły, a potem spotkania w auli i w klasach. W związku z tym, że 1 września przypada 80 rocznica wybuchu II wojny światowej uczniowie odśpiewali hymn państwowy i wysłuchali informacji na temat tego tragicznego dla naszej ojczyzny wydarzenia.

Wszystkim uczniom życzymy sukcesów, nieustającego zapału do nauki i samych wspaniałych chwil spędzonych w szkole, a ich rodzicom - radości z osiągnięć dzieci. Udanego roku życzymy także dyrekcji nauczycielom i innym pracownikom Szkoły.