Z życia szkoły

Kronika najważniejszych wydarzeń w roku szkolnym 2017/2018

ostatnia aktualizacja: 25 czerwca 2018


Czerwiec 2018

Wycieczka do Ogrodu Doświadczeń - 5 A
15.06.2018 W piatek 15 czerwca klasa 5 A sp 157 odbyła ciekawą, bo pełną doświadczeń lekcję przyrody, poświęconą optyce i powstawaniu dzwięków. W trudniejsze tematy z zakresu fizyki wprowadzał nas pan Chmiel, któremu serdecznie dziękujemy za udział w naszym wyjeździe. Zdjęcia w galerii.

Robimy Tlen
06.06.2018 Dnia 6 czerwca uczniowie klas 4 - 7 SP 157 najpierw uczestniczyli w prelekcji dotyczącej roli drzew w środowisku a następnie czynnie uczestniczyli w nasadzeniu drzew na trawnikach przed budynkiem szkoły. W nagrodę od Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa otrzymaliśmy skrzydłokwiaty - kwiaty mające zdolność oczyszczania powietrza. Zadbaliśmy o nie aby służyły nam w przyszłym roku szkolnym. Brawo My.

Maj 2018

Pochód Bohaterów Literackich 
25.05.2018 25 maja grupa uczennic z klas czwartych uczestniczyła w Pochodzie Bohaterów Literackich ulicami Bieżanowa. Do udziału w akcji promującej czytanie zaprosił nas organizator - SP nr 24. Dziewczyny przebrane za różne postacie, m.in. za Słonia Trąbalskiego, Pippi Langstrump, Pszczółkę Maję, Dziewczynkę z Zapałkami zachęcały do czytania, także policjantów i strażaków, rozdawały zakładki do książek przechodniom, dzielnie niosły transparent z hasłem, które same wymyśliły: "Jednorożce wiedzą też, każda książka fajna jest".

Wojewódzki konkurs "W kręgu mitów i kultury antycznej"
17.05.2018 17 maja w SCKM w Krakowie odbyła się uroczystość zakończenia wojewódzkiego konkursu "W kręgu mitów i kultury antycznej". Brało w nim udział kilkoro uczniów z klas IV - VII, którzy najpierw wysłuchali prelekcji dotyczącej życia codziennego w starożytnej Grecji, a potem rozwiązywali testy dotyczące mitów greckich i materiału z wykładu. List gratulacyjny za rozległą wiedzę i dobry wynik zdobyła Karolina Żelazny z klasy VII a.

Spotkanie z autorką książek dla młodzieży - Barbarą Kosmowską w Bibliotece Kraków
16.05.2018 16 maja uczennice starszych klas szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych uczestniczyły w spotkaniu z pisarką Barbarą Kosmowską, zorganizowanym w filii Biblioteki Kraków przy ul. Teligi. Autorka takich książek, jak "Panna Foch", "Obronić królową" czy "Pozłacana rybka" opowiadała o swoim pisarstwie i odpowiadała na pytania dziewczyn dotyczące m.in jej upodobań literackich, źródeł inspiracji, sposobu pisania i rad dla uczniów piszących własne opowieści. na koniec można było uzyskać autograf pisarki. Barbara Kosmowska podpisała także swoje książki znajdujące się w bibliotece szkolnej. Zachęcamy do ich przeczytania.

Kwiecień 2018

Wycieczka na Lotnisko Kraków - Balice III A i III B SP 157
27.04.2018 27 kwietnia 2018 r. klasy 3 A i 3 B wyjechały pociągiem na wycieczkę do Balic na lotnisko. Dzięki uprzejmości tamtejszych pracowników uczniowie mogli zwiedzić na terenie LOTNISKA WOJSKOWEGO salę tradycji, samolot AN-26 oraz CASA i M-28, które umieszczone są na płycie lotniska w hangarze. Niebywałą atrakcją dla naszych podopiecznych było to, że mogli wejść do środka, dotknąć wielu urządzeń, usiąść na chwilę poczuć sie jak żołnierz, nawet jak pilot wojskowego samolotu. Wycieczka zakończyła się wizytą w najwyżej w Polsce i najlepiej wyposażonej wieży kontroli lotów. W ciszy przyglądaliśmy się pracy trzech służb; informacja powietrzna, kontrola zbliżania i kontrola lotniska. Mogliśmy również podziwiać z wysoka bo z ponad 45 m wieży przylatujące i odlatujące samoloty pasażerskie.Z notatek, które uczniowie sporządzili po zakończonej wycieczce wynika, że to miejsce podobało im się najbardziej, choć i samoloty wojskowe, w których mogli się pobawić również pozostaną na długo w ich pamięci. Zapraszamy do galerii zdjęć kl I - III
Wychowawczynie: Marta Foszcz i Urszula Sikora.

II miejsce w Międzyszkolnym konkursie piosenki obcojęzycznej
24.04.2018 24 kwietnia w Klubie Kuźnia odbył się 17 Nowohucki Przegląd Artystyczny w Językach Obcych i uczennica naszej szkoły - Nikola Dąbrowska z klasy 7 a zajęła II miejsce. Serdecznie gratulujemy!! 

Międzyszkolny konkurs recytatorski "Zaczarować słowem" w SP nr 117
23.04.2018 23 kwietnia w SP nr 117 odbył się międzyszkolny konkurs recytatorski "Zaczarować słowem". Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Julia Chudzik kl. V a, Dominika Madejska kl. V a, Paula Kaczmarczyk kl. VI b i Marta Majerczuk kl. VI b. Dziewczyny pięknie recytowały wybrane wiersze i fragmenty prozy. Dominika Madejska zdobyła wyróżnienie.

Kompetencje na szóstkę  - Zakończenie programu
22.04.2018 Pani Renata Pasztor wraz z klasą 6 B Szkoły Podstawowej nr 157 zakończyli udział w programie "Kompetencje na szóstkę" organizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci
6b  .6b

VII dyktando o tytuł Dziecięcego Mistrza Ortografii Dzielnicy XII
07.04.2018 7 kwietnia 2018 r w Filii Młodzieżowego Domu Kultury im. K. I. Gałczyńskiego odbyła się uroczystość rozdania nagród w międzyszkolnym konkursie - VII Dyktando o tytuł Dzięcięcego Mistrza Ortografii Dzielnicy XII. Grotulujemy naszym uczniom świetnych wyników. Weronika Bogacz z kl. VII b i Marta Kozaczewska z kl. V a zdobyły ex aequo tytuł Mistrza Ortografii. Tytuł Wicemistrza zdobył ex aequo Piotr Góra z kl. VII b, a wyróżnienie otrzymała Nadzieja Biegun z kl. VII b.

Dzień Języka Ojczystego
06.04.2018 6 kwietnia 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego pod hasłem "Ojczysty - znam i o niego dbam".

Najpierw odbyło się szkolne czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W głównych rolach zobaczyliśmy uczniów klas gimnazjalnych: Oliwię Ufniarz, Patryka Łobodę, Mariusza Ślusarka, Alenę Kansy, Oliwię Drzymałę i Wiktorię Góralik, którzy otrzymali wielkie brawa za wspaniały występ. Mogliśmy usłyszeć gwarę krakowską, czyli krakoską godkę, zobaczyć chochoła, zapoznać się z twórczością wielkiego malarza i poety oraz wysłuchać krakowiaka w wykonaniu piąto i siódmoklasistów.

Następnie uczniowie obejrzeli filmiki przedstawiające historię języka polskiego, próbowali wymówić łamańce językowe, poznali pochodzenie niektórych frazeologizmów. Podczas przerwy każdy mógł  wziąć udział w konkursie o tytuł Mistrza Języka Polskiego, losując pytania dotyczące poprawności językowej i ortograficznej. Za bezbłędne odpowiedzi można było otrzymać mistrzowską odznakę. Imprezie towarzyszyła wystawa kaligramów, a wielu uczniów ubrało się w tym dniu po krakowsku.

Nauczyciele poloniści dziękują wszystkim uczniom za aktywność i zaangażowanie. Niech hasło imprezy towarzyszy nam na co dzień, a nie tylko od święta.

Marzec 2018

Śniadanie frankofońskie
28.03.2018 Z okazji Międzynarodowego Dnia Frankofonii, uczniowie klas 7 SP, II Gim i III Gim przygotowali dla swoich młodszych koleżanek i kolegów "Śniadanie frankofońskie". Serwowano gorącą czekoladę i rogaliki, trufle i ciasto czekoladowe, tartę cytrynową i magdalenki oraz tosty francuskie z masłem ziołowym, serem i szynką. Na stanowisku z ziołami można było zaopatrzyć się także w wielkanocne mydełko lawendowe przygotowane przez Panią Alinę oraz obejrzeć naturalne zioła prowansalskie. W trakcie spotkania mogliśmy posłuchać także francuskich piosenek w wykonaniu Dominiki i Nikoli! Zebrane w trakcie imprezy datki zostały przeznaczone dla dzieci z Syrii. Wszystkim, którzy włączyli się w organizację śniadania bardzo dziękujemy!
Urszula Szewczyk i Justyna Unrug

Zielona Szkoła klasy 3 A i 3 B w Porębie Wielkiej
28.03.2018 Od 24 marca do 28 marca 2018 r. uczniowie klasy 3a i 3 b Szkołay Podstawowej nr 157 przebywali na ZIELONEJ SZKOLE w Porębie Wielkiej. Jak na taki wyjazd przystało większość czasu dzieci spędziły na powietrzu. Mali podróżnicy bardzo ochoczo wędrowali po przyrodniczych ścieżkach edukacyjnych, podziwiając florę i faunę gorczańskich lasów. Oprócz spacerów i wycieczek mających na celu poznanie najbliższej okolicy podopieczni brali udział w zajęciach rekreacyjno - sportowych organizowanych w Domu Wczasów Dziecięcych, gdzie stacjonowaliśmy. W czwartym dniu pobytu odbyła się całodzienna wycieczka do Zakopanego, podczas której uczniowie: usłyszeli krótką charakterystykę mijanych miejscowości, zwiedzili Sanktuarium na Krzeptówkach oraz Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, spacerkiem przeszli po Krupówkach i dotarli do karczmy na ciepła herbatkę, a później nadszedł czas na długo oczekiwany zakup pamiątek.

Jesteśmy przekonane, że między innymi dzięki takim wyjazdom nasi uczniowie stają się bardziej sprawni fizycznie a stan ich kondycji zdrowotnej jest lepszy. Kształtowany jest także świadomy stosunek do środowiska przyrodniczego i aktywna postawa wobec jego ochrony. Na tzw. zielonej szkole dzieci miały okazję wykorzystać zdobytą wiedzę w codziennym działaniu, rozwijąc zainteresowania, zintegrować się ze swoimi rówieśnikami i nauczycielami a nade wszystko doświadczyć, że można aktywnie odpoczywać, bez telefonu i innych urządzeń elektronicznych.
W drodze powrotnej do Krakowa dzieci już rozmyślały gdzie pojadą na zieloną szkołę w klasie czwartej.
Wychowawczynie: Urszula Sikora i Marta Foszcz  

Rekolekcje Wielkopostne
20.03.2018
"Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym".
Nasza szkolna Wspólnota w dniach 19 - 21 marca 2018 r. przeżywała rekolekcje wielkopostne. Uczniowie pod opieką Wychowawców i Nauczycieli gromadzili się w kościele, by umaćniać swoją wiarę i relacje z Jezusem poprzez modlitwę i udział w Eucharystii. Przewodnikiem podczas tych rekolekcji był ksiądz Grzegorz Wąchol.

Światowy Dzień Liczby Pi - 14 marca 2018
14.03.2018
Święto Matematyki w Szkole Podstawowej nr 157.
W naszej szkole większość tego dnia spędziliśmy na Uczcie Matematycznej. W związku z tym każda klasa, która chciała się wspólnie z nami bawić, proszona była o przygotowanie:
1. Jednego okrągłego ciasta lub zestawu ciasteczek, na którym umieszczone było ,,logo liczby Pi".
2. Plakatu klasowego - promującego zastosowanie liczby Pi w szkole.
3. Prezentacji multimedialnej z animacjami i podkładem muzycznym przedstawiającej historię liczby Pi, jej zastosowanie w matematyce i życiu oraz sławnych uczonych zajmujących się liczbą Pi.
4. Dwuminutowej reklamy (scenki) promującej ważność i przydatność matematyki w życiu.

Uwzględniając wyniki głosowania publiczności na ciasta i scenki dla poszczególnych klas oraz głosy jury nauczycieli biorących pod uwagę zaangażowanie klasowe, terminowość wykonania oraz "zawartość matematyki" w przedstawionych pracach przyznajemy:
I miejsce klasie 5 A - nagrodą są bilety wstępu do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie na wystawę "Wokół koła"
II miejsce klasie 6 B i 2 A G - nagrodą będzie słodka niespodzianka

Nagrody zostały ufundowane przez Panią Dyrektor Danutę Kohut.

Dziękujemy za zaangażowanie i wspólną zabawę
                                                                                        Renata Pasztor
                                                                             Szkolny Koodynator Dnia Liczby Pi


Luty 2018

Laurki dla chorych dzieci z Instytutu Pediatrii w Krakowie
11.02.2018 Klasy 1 - 3 z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego klas młodszych dzieci z klas 1 - 3 wykonały laurki dla chorych dzieci z Instytutu Pediatrii w Krakowie z okazji Dnia Chorego  - 11 lutego 2018 r. Zdjęcia w galerii.

Dzień Bezpiecznego Internetu
09.02.2018 W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła już po raz drugi bierze udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu.
W tym roku dzień ten obchodzimy pod hasłem: "Tworzymy kulturę szacunku w sieci"
W ramach obchodów tego dnia na lekcjach informatyki lub techniki odbywają się zajęcia dotyczące zasad bezpieczeństwa w sieci.
DBI

Tydzień z kostką Rubika
02.02.2018 Od 29.01 do 2.02.2018r. w Szkole Podstawowej trwał Tydzień z kostką Rubika. Przez cały tydzień chętni uczniowie przynosili do szkoły i układali kostkę Rubika. Zainteresowani uczniowie mieli też możliwość przyniesienia i układania innej ulubionej układanki logicznej.
W piątek 2.02. odbył się konkurs:,,Kto najszybciej ułoży kostkę Rubika"
Do głównego konkursu na ułożenie kostki przystąpiło 4 uczniów ze szkoły podstawowej.
Mistrzem Szkoły w roku szkolnym 2017/2018 został Adam Krupa z klasy 7A
I-vice Mistrzem został Mateusz Miąsko z klasy 6A
II-vice Mistrzem został Norbert Fiałkowski z klasy 7B
III-vice Mistrzem został Mateusz Sieniawski z klasy 7A
Chętni uczniowie zgłosili się też do innych konkursów:
W konkursie na najszybsze ułożenie jednej ścianki kostki zwyciężył Jakub Jędras z klasy 6A.
W konkursie na najszybsze ułożenie ,,węża-kulki: zwyciężył Jakub Jędras.
W konkursie na najlepszy czas ułożenia trójkątnej piramidki zwyciężył Adam Krupa.
W konkursie na na najszybsze ułożenie wskazanej figury z ,,węża kulki" zwyciężyło rodzeństwo: Julia Jędras z klasy 4 B i Jakub Jędras z klasy 6A.
Gratulujemy zwycięzcom!!!
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i zapraszamy do jej kontynuacji.

II Szkolny Turniej Szachowy
01.02.2018 W czwartek 1 lutego 2018 r. odbył się w naszej szkole II Szkolny Turniej Szachowy w ramach popularyzacji gry w szachy. Na stołówce szkolnej odbyły się zmagania w któych wzieło udział ponad 40 osób podzielonych na grupy wiekowe. Uczniowie grali ze sobą systemem szwajcarskim w ramach swojej kategorii wiekowej. W kategorii klas I - III zwyciężył Oskar Filimowski z klasy III B (5 pkt) - wszystkie partie wygrane. W kategorii klasy 4 - 6 zwyciężył Jakub Jędras z klasy 6 A (6 pkt) wszystkie partie wygrane. W kategorii klasy 7 SP 157 i oddziały gimnazjalne zwyciężył Adam Krupa z klasy 7 A (7 pkt) - wszystkie partie wygrane. Wszystkim zwyciężcom gratulujemy i zapraszamy za rok.

Styczeń 2018

Bal Karnawałowy klas I - III
31.01.2018 31 stycznia br. odbył się w naszej szkole BAL KARNAWAŁOWY dla uczniów klas 1 -3. W tym dniu szkoła mieniła się barwami strojów, orginalnych przebrań w temacie "DZIECI ŚWIATA". Całą imprezę prowadzili wodzirejowie, którzy zabawiali uczniów nie tylko muzyką ale różnymi konkursami. Szczególne podziękowania należą się rodzicom, którzy tak wspaniałomyślnie i kreatywnie ubrali swoje dzieci.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Urszula Sikora

Szkolne eliminacje Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania
25.01.2018 25 stycznia 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyły sie eliminacje Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. Wzieło w nich udział 28 uczniów ze wszystkich klas. Uczestnicy konkursu przygotowali fragmenty swoich ulubionych książek dla dzieci i młodzieży. Poziom był bardzo wyrównany. Ostatecznie jury zdecydowało, że naszę szkołę w eliminacjach wojewódzkich reprezentować będą: Jacek Kostecki z klasy 2a, Kinga Krzywak z klasy 3a, Kacper Górak z klasy 5a i Dominika Knap z klasy 7b. Trzymamy za naszych reprezentantów kciuki.

Sukces Kacpra Kalickiego w Konkursie Języka Angielskiego - English High Flier
22.01.2018 Kacper Kalicki z klasy 6 B SP 157 osiągnąl  bardzo dobry wynik w Ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego - English HighFlier, sesja jesienna. Konkurs jest organizowany w szkole od kilku lat i cieszy sie dużym zainteresowaniem. Wynik Kacpra to 11 miejsce w województwie i 72 miejsce w kraju na ponad 8 000 uczestników. To jego i nasz wielki sukces.
angielski

Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników
19.01.2018 19 stycznia 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników. Dzieci wykazały się świetną znajomością baśni, rozwiązując zagadki i quizy. Wysłuchały też próśb książki i usłyszały, jak dużo korzyści daje nam czytanie. Na koniec przyrzekły, że będą o pożyczone książeczki dbać tak, by mogły potem służyć innym uczniom. Najmłodszym czytelnikom biblioteki  życzymy wspaniałych czytelniczych wrażeń. Przypominamy o konkursie na ilustrację do pierwszej pożyczonej książeczki. Zdjęcia w galerii.

Olimpusek - Olimpiada z języka angielskiego dla klas III SP
09.01.2018 Dnia 9 stycznia 2018 r. uczniowie klasy 3a i 3b szkoły podstawowej wzieli udział w olimpiadzie OLIMPUSEK z języka angielskiego. 11 osób sprawdziło swoją wiedzę ze słownictwa i podstawowych zwrotów. Sprawdzian składał się z 21 pytań o różnej skali trudności. Każdy uczestnik niezależnie od uzyskanego wyniku otrzyma pamiątkowy dyplom. Zdjęcia w galerii. 

Konkurs na najlepszy komiks - klasa 2A
05.01.2018 W styczniu w klasie 2 A SP odbył się konkurs na najlepszy komiks. W głosowaniu brali udział wszyscy uczniowie klas 1 - 3. Zwyciężyli: 1 miejsce - Jakub Rutkowski, 2 miejsce - Kaja Kalicka, 3 miejsce - Gabriela Szulc. Gratulujemy! 

Kompetencje na szóstkę - Realizacja programu przez klasę 6 B SP
03.01.2018 Klasa 6 B SP zrealizowała pierwszy scenariusz z programu "Kompetencje na szóstkę". Uczniowie uświadomili sobie jakie mają pasje, mocne strony i które talenty warto rozwijać w przyszłości. Zrozumieli, że nie wszystko można zrealizować samodzielnie. Do wielu działań potrzebujemy innych ludzi do współpracy i wsparcia. Chęci, samozaparcie, upór w dążeniu do celu, to jednak zależy od nas samych.

Grudzień 2017

Spotkanie opłatkowe
19.12.2017 19 grudnia 2017 r. o godz. 18:00 odbyło się spotkanie opłatkowe, podczas którego: rodzice mogli podziwiać montaż muzyczno - słowny pt:"Jak dobrze, że są święta", przygotowany przez uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej. Po występie nadszedł czas na składanie sobie świątecznych życzeń dzieląc się przy tym opłatkiem. Przy suto zastawionym stole, w radosnej atmosferze rodzice chętnie rozmawiali a uczniowie uczestniczyli w spontanicznych zabawach przy dzwiękach kolęd. Odsyłamy na stronę galerii zdjęć.

Udział w programie - Kompetencje na szóstkę
15.12.2017 Renata Pasztor wraz z klasą 6 B SP 157 biorą udział w programie "Kompetencje na szóstkę".  Program ten trwa od października do maja. Rozwija u dzieci kreatywność, pomysłowość, przedsiębiorczość. Uczy współpracy w grupie. Organizatorem jest Fundacja Uniwersytet Dzieci działająca na rzecz pozytywnej zmiany edukacji. Ma na celu zachęcać dzieci do rozwoju i poznawania świata. Misją fundacji jest rozwijanie potencjału twórczego i intelektualnego dzieci, aby mogły one w pełni korzystać ze swoich talentów, zrozumieć świat i skutecznie w nim działać.
edukacja

Wyjście do Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha - klasa 6 B SP 157
12.12.2017 12 grudnia 2017 r. klasa 6 B SP była w Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha na wystawie "Układanka japońska". Uczniowie wiedzali wystawę o Japonii i brali udział w różnych warsztatach, a potem smakowali prawdziwej, tradycyjnej zielonej herbaty. 

Wyniki konkursu matematycznego - "Świat z figur geometrycznych - tematyka świąteczna"
10.12.2017 Wyniki konkursu matematycznego:
"Świat z figur geometrycznych - tematyka świąteczna"
 Kartka świąteczna, ozdoba świąteczna lub choinka z figur geometrycznych

Jury w składzie:
p. Jacek Dziadkowiec
p. Alina Wcisło
p. Agata Biskup
p. Renata Pasztor
przyznało miejsca w dwóch kategoriach:

figur płaskich:
I miejsce: Julia Kołodziejczyk 4b
II miejsce: Igor Czeladzki 5a
III miejsce: Oliwia Chudzik 4b oraz Nikola Dąbrowska 7a

brył przestrzennych:
I miejsce: Paula Kaczmarczyk 6b oraz Kinga Konieczna 5a
II miejsce: Aleksandra Dorynek 6 b
III miejsce: Krystyna Zakuła 5a oraz Miłosz Goderecki 4b

Gratulujemy :)

Biała Szkołą klasy 2 B i 3 B oddziałów gimnazjalnych
08.12.2017 Klasy II B i III B Gimnazjum w dniach 4-8 grudnia 2017 r. uczestniczyły w wyjeździe na "Białą szkołę" do Soblówki. Pogoda sprzyjała i panował zimowy klimat oraz zimowe krajobrazy. Czas umilały nam spacery po lesie i okolicy, liczne zajęcia pokazujące kulturę regionu Ziemi Żywieckiej, wycieczka do Wisły oraz zajęcia plastyczne. Po południu odbywały się lekcje z matematyki i geografii. Wszyscy uczestnicy miło spędzili czas. Zadowoleni i z nową energią powrócili do szarej rzeczywistości.

Fundacja Alma Spei - Kiermasz Charytatywny
07.12.2017 7 grudnia w dzień zebrań z rodzicami odbył się kiermasz charytatywny. Cały dochód ze sprzedawanych przez uczniów ozdób świątecznych został przekazany na pomoc podopiecznym fundacji Alma Spei - Hospicjum dla dzieci. Wszystkim, którzy w tym dniu nie myśleli tylko o sobie i zdobyli się na gest solidarności z chorymi dziećmi i ich rodzicami serdecznie dziękujemy. Wyrażamy również ogromną wdzięczność wobec wszystkich, którzy przekazali na kiermasz swoje prace. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Kiermaszu.

Orszak Św. Mikołaja
06.12.2017 W środę 6 grudnia zawitał do SP 157 orginalny oszak. Dwóm Mikołajom towarzyszył Aniołek, Dziabełek i inne dziwne stworzenia. Słodkie prezenty (dziękujemy Radzie Rodziców :) ) były wręczane dopiero po upewnieniu się, że uczeń na nie zasłużył. Niektórzy dostali rózgę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, których autorką jest Gabrysia Balicka z 2 a Gim.

Przedstawienie "Świat poprawiać  - zuchwałe rzemiosło"
01.12.2017 1 grudnia 2017 r. uczniowie starszych klas szkoły podstawowej mogli obejrzeć przedstawienie przygotowane przez grupę uczniów z klasy Va, VIa, VIb, VIIa i VIIb pt. "Świat poprawiać - zuchwałe rzemisło". Spektakl poprzedziła krótka prezentacja dotyczaca życia i twórczości wybitnego oświeconego poety - Ignacego Krasickiego. Młodzi aktorzy zaprezentowali inscenizację bajek oraz "Żony modnej". Publiczność nagrodziła występ gromkimi brawami.

Listopad 2017

Warsztaty w Muzeum Armii Krajowej - Klasa 6 B SP
30.11.2017 30 listopada 2017 r. klasa 6 B uczestniczyła w warsztatach w Muzeum Armii Krajowej. Zwiedziliśmy również wystawę w związku z odzyskaniem niepodległości "Za wolność Waszą i Naszą". Zdjęcia w galerii.

Warsztaty z Pierwszej Pomocy - Klasa 6 B 
29.11.2017 6 B SP uczestniczyła w kolejnych warsztatach z udzielania pierwszej pomocy. Tym razem uczniowie mogli ćwiczyć przy użyciu manekina i AED. Zdjęcia w galerii.

Program "Lepsza Szkoła"
28.11.2017 W tym roku szkolnym matematycy SP nr 157 przystąpili, już kolejny raz do programu "Lepsza Szkoła". Lepsza szkoła działa już od 17 lat i przewineło się przez nią 12 milionów uczniów pracujących pod okiem 200 tysięcy nauczycieli!
Lepsza sz
Nasi uczniowie, wspólnie z dziesiątkami tysięcy uczniów w całej Polsce, będą rozwiązywać standaryzowane testy "na wejściu", w połowie i na końcu roku szkolnego. Po każdym teście będziemy mieli możliwość porównania wyników poszczególnych uczniów i całej klasy z wynikami szkoły, województwa i całej Polski. Za każdym razem zobaczymy, czy wyniki ucznia są słabe, przeciętne czy też wysoko ponad średnią i które z typów zadań sprawiają mu najwięcej trudności.

Krakowskie Igrzyska Dzieci i Młodzieży - Zawody pływackie
27.11.2017 W listopadzie odbyły się zawody pływackie dziewcząt w ramach Krakowskich Igrzysk Dzieci i Młodzieży. W rywalizacji wzieły udział Amelia Ilnicka i Kinga Żelazny. Amelia na dystansie 50 m. stylem dowolnym uzyskała 5 miejsce w Kategorii Dzieci a Kinga na tym samym dystansie była 6 w kategorii Młodzieży. Obie dziewczyny zakwalifikowały się do zawodów wojewódzkich. Gratulujemy!

Dzień Życzliwości
21.11.2017 Świętowany w SP 157 i Gimnazjum nr 33 Światowy Dzień Życzliwości obfitował w uśmiechy i pogodny nastrój. Uczniowie wyrażali również radość życia w spontanicznych tańcach na sali gimnastycznej. Oby takie dni zdarzały się nie tylko od święta ...

Wyjście klas 3 A i 3 B SP 157 do Sanktuarium ECCO HOMO św. Brata Alberta
18.11.2017 18 listopada 2017 r. klasy 3a i 3b pojechały do Sanktuarium Ecco Homo św. Brata Alberta w Krakowie przy ul. Woronicza 10. Święty Brat Albert jest patronem klas trzecich i dlatego tam właśnie udali się uczniowie. Po krótkiej modlitwie przed relikwiami św. Brata Alberta i Bernardyny Jabłońskiej dzieci usłyszały historię tego miejsca i zapoznały się z postacią Adama Chmielowskiego (Brata Alberta - patrona ubogich). Brat Albert często przypominał ludziom proste słowa, którymi sam się kierował, że w życiu trzeba być dobrym jak chleb.
Zdjęcia można zobaczyć w galerii.
Siostra Patrycja i wychowawczynie: Marta Foszcz i Urszula Sikora.

Festiwal Talentów
18.11.2017 17 i 18 listopada odbywał się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 11 w Krakowie "Fastiwal Talentów" - konkurs teatralny dla uczniów szkół Dzielnicy XII. Naszą szkołę reprezentowały trzy zespoły: uczniów klas V - VI, klas siódmych i klas I-III, które przygotowały przedstawienia bajek Ignacego Krasickiego, satyry "Żona modna" oraz wierszy Wandy Chotomskiej. Wszystkie zespoły zdobyły wyróżnienia, a uczniowie klas siódmych (Weronika Bogacz, Dominika Knap i Mateusz Sieniawski) otrzymali wyróżnienie główne. Utalentowanym młodym aktorom serdecznie gratulujemy.

Krakowska Gra o Czystą Ziemię - Sukces naszej szkoły
17.11.2017 W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się uroczysta Gala zamykająca Krakowską Grę o Czystą Ziemię, zorganizowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. Nasi uczniowie zajęli ex aequo pierwsze miejsce w kategorii do 13 lat. Opiekunem uczniów była Pani mgr Małgorzata Bartczak.
Więcej można przeczystać:
http://malopolskaonline.pl/rozmaitosci,_Krakowska_Gra_o_czysta_Ziemie_podsumowanie_-24596.html

Wyjście na Cmentarz Podgórski klasy 2 A - SP157
16.11.2017 W dniu 16 listopada 2017 byliśmy na Cmentarzu Podgórskim oddać hołd poległym w walkach za Polskę. Zapaliliśmy znicze na grabach Legionistów, żołnierzy którzy walczyli w I wojnie światowej oraz harcerzy walczących z okupantem w latach 1939 - 1945. Zdjęcia w galerii szkolnej.

Warsztaty historyczne klasy III B
15.11.2017 W dniu 15.11.2017 uczniowie kl 3 b Gim brali udział w warsztatach o T. Kościuszko w 200 rocznicę śmierci. Najpierw uczniowie na planie Rynku Krakowa znaczyli miejsca związane z pobytem Kościuszki w mieście takie jak: Przysięga na Rynku i odczytali tekst przysięgi, kamienica Szara - siedziba Sztabu, kamienica Menniczna. Na mapach ówczesnej Polski znaczyli bitwy pod Racławicami, Szczekocianmi, Maciejowicami i oblężenie Warszawy. Następnie oglądano wystawę i w trakcie oglądania uzupełniano karty pracy. Warsztaty były ciekawe.

I Szkolny Festiwal Twórczości Patriotycznej kl 1 - 3
15.11.2017 W dniuach od 3 XI do 15 XI 2017 r. odbywał się w naszej szkole
I SZKOLNY FESTIWAL TWÓRCZOŚCI PATRIOTYCZNEJ kl. 1 - 3
pn. :POLSKA, MOJA OJCZYZNA.

W ramach w/w festiwalu, odbyły się:
I. Pokazy multimedialne dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości;
II. Pogadanki i próba wyrażania emocji jakie towarzyszyły dzieciom podczas projekcji - poprzez inscenizację ruchową czy plastyczną;
III. Wycieczki na cmentarz lub do miejsca pamięci narodowej;
IV. 10 XI br. udział w apelu upamiętniającym 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Apel przygotowali uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej i Gimnazjum;
V. Konkursy:
  • plastyczny - wykonanie przez poszczególne klasy plakatu patriotycznego pn. : POLSKA,  MOJA OJCZYZNA,
  • pieśni i piosenki patriotycznej,
  • recytatorski,
  • quiz patriotyczny (uczestniczyły w nim 5 osobowe zespoły z klas 1 - 3)
W gronie jurorów zasiedli: mgr Jacek Dzaidkowiec, mgr Bogusława Olszówka, mgr Beata Stolicka.
Jury zmagania uczniów reprezentujących swoje klasy oceniło następująco:
I miejsce przyznało kl 1a
II miejsce przyznało kl 3b
III miejsce przyznało kl 2a i 3b
VI. 15 XI br. odbył się KONCERT PATRIOTYCZNY, który zakończył I SZKOLNY FESTIWAL TWÓRCZOŚCI PATRIOTYCZNEJ.

Wszystkim uczniom klas 1 - 3 bardzo dziękujemy za zaangażowanie się w to szkolne wydarzenie i serdecznie gratulujemy osiągnietych wyników. Mamy nadzieję, że wiedza historyczna, którą przy okazji zdobyli będzie przez nich pielęgnowana  a za pomocą dorosłych także pogłębiona. Zachęcamy do oglądania zdjęć w galerii.

Wychowawczynie: mgr Małorzata Malec, mgr Marzena Kozik - Bednarska, mgr Marta Foszcz, mgr Urszula Sikora.

Wyjście klasy III B Gimnazjum na "Dziady"
13.11.2017 W dniu 13.11.2017 uczniowie klasy III B oddziału Gimnazjalnego udali się do Teatru Ludowego na sztukę "Dziady" cz. II. Przedstawienie było bardzo fajne, w niektórych momentach powiało grozą. Po przedstawieniu łatwiej będzie zrozumieć lekturę szkolną.

Eskadrylla Niepodległej
10.11.2017 10 listopada uczennice klasy 7 a: Patrycja Krawczyk i Nikola Dąbrowska reprezentowały naszą szkołę na konkursie pieśni patriotycznej "Eskadrylla Niepodległej", który odbył się w Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Dziewczyny zdobyły wyróżnienie, czego im serdecznie gratulujemy. Uczestniczyły również w obchodach Święta Niepodległości zorganizowanych w Muzeum, m. in. w spotkaniu z profesorem Wojciechem Narębskim, żołnierzem Armii Andersa, "Małym Wojtkiem", służącym w tej samej kompanii, w której żołnierską służbę pełnił legendarny niedzwiedź Wojtek, dla odróżnienia nazywany "Dużym Wojtkiem". Profesor zamieścił swój autograf wraz z pozdrowieniami dla uczniów naszej szkoły w książce "Dziadek i niedzwiedź", do której napisał wstęp. Zachęcamy do wypożyczenia tej książki z biblioteki szkolnej.

Wyjście do Rady Dzielnicy XII
08.11.2017 W dniu 08.11.2017 uczniowie klasy 6-7 SP157 oraz oddziałów gimnazjalnych wzieli udział w spotkaniu z przewodniczącym Rady Dzielnicy XII Zbigniewem Kożuchem. Spotkanie pomógł zorganizować i również brał w nim udział pan Janusz Zadwórny - radny reprezentujący w Radzie Dzielnicy osiedle Rżąka. Uczniowie dowiedzieli się jak działa administracja samorządowa, czym się zajmują radni, za co są odpowiedzialni, jak gospodarują finansami dzielnicy. Bardzo dziękujemy i mamy nadzieję, że nie była to nasza ostatnia wizyta w siedzibie Rady.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania.

Krakowska Olimpiada Szachowa Szkół Podstawowych i oddziałów Gimnazjalnych
08.11.2017 W dniach 7 - 8 listopada 2017 r. odbyła się w Zespole Szkół Elektronicznych Krakowska Olimpiada Szachowa dla Szkół Podstawowych i oddziałów Gimnazjalnych. Naszą szkolę reprezentowali następujący uczniowie: Adam Krupa, Dominik Mietełka i Mateusz Sieniawski z klasy 7 A, Piotr Góra i Piotr Krzywak z klasy 7 B i Bartek Wójcik z klasy 4 A. Poziom zawodów był bardzo wysoki a nasi uczniowie godnie zaprezentowali się naszą szkołę.

Październik 2017

Turniej Tenisa Stołowego w ramach Igrzysk Dzieci
30.10.2017 30 października 2017 r. odbył się Drużynowy Turniej Tenisa Stołowego w ramach Igrzysk Dzieci. W rywalizacji wzieli udział chłopcy naszej szkoły w składzie: Oskar Dębowski, Mateusz Ryńca, Konrad Goszkow. Zdjęcia w galerii szkolnej

Uczniowie SP 157 na wiernisażu Serge'a Blocha
27.10.2017 27.10.2017 grupa uczniów z klasy 2a,b Gim wzieła udział w uroczystym otwarciu wystawy francuskiego artysty Serge'a Blocha. Wystawa stanowiła część wielkiego wydarzenia kulturalnego, jakim jest Festiwal Conrada odbywający się corocznie w Krakowie. Wystawa nosi tytuł "Wielkie opowieści Starego Testamentu" i stanowi tło do prezentacji Biblii ilustrowanej przez artystę, który był obecny na wernisażu a pod koniec wydarzenia podpisywał egzemplarze swojej książki. Otwarcie wystawy uświetnił swoją obecnością Konsul Generalny Francji - pan Frederic de Touchet. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Lekcja muzealna i wystawa "Dziedzictwo" klasy 5 A SP 157
25.10.2017 Uczniowie klasy 5 A wraz z wychowawcą i p. Bogusławą Olszówką wzieli udział w lekcji muzealnej pn. "Ko-lekcja" podczas której poznawaliśmy wystawę "Dziedzictwo". Przed lekcją odbyliśmy spacer wzdłuż Błoni. Dowiedzieliśmy się jaką rolę pełniły a jaką pełnią współcześnie. Wysłuchaliśmy opowieści nauczycieli dotyczących Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego.

Zielona Szkoła 4 A i 4 B SP 157 w Kołkówce
21.10.2017 W dniach 16 - 21 października klasy 4a i 4b były na Zielonej szkole w Kołkówce. W trakcie pobytu mieliśmy piękną pogodę i dużo ciekawych zajęć. Byliśmy też na wycieczce w Muzeum Przyrodniczym w Ciężkowicach oraz Skamieniałym Mieście. Kolejna wycieczka to odwiedziny Karpackiej Troi w Trzcinicy. Zapraszamy do galeri szkolnej.
Wychowawczynie: Joanna Bysiek i Bogusława Groblicka

Wycieczka klasy 3 A i 3 B SP 157 na Kopiec Krakusa i do Parku Bednarskiego
13.10.2017 13 października 2017 r. klasy trzecie Szkoły Podstawowej postanowiły wyjść z murów szkolnych aby na łonie natury uczestniczyć w lekcji przyrody i historii. Lekcja ta odbyła się w Parku im. Wojciecha Bednarskiego - parku miejskim o dużej wartości krajobrazowo - historycznej, założonym pod koniec XIX w. Z parku przeszliśmy na Kopiec Krakusa, gdzie usłyszeliśmy legendarną historię powstania kopca oraz zobaczyliśmy piękną panoramę miasta Krakowa. Zdjęcia można zobaczyć w galerii szkolnej.

Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii"
10.10.2017 10 października 2017 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny małopolskiego konkursu Dyktando Niepodległościowe "Po polsku o historii". Wzieło w nim udział 29 uczniów klas IV - VII orazoddziałów gimnazjalnych. Teksty dyktanda zaostały także umieszczone na stronie internetowej Radia "Kraków", które jest patronem medialnym imprezy. Najlepsi awansują do etapu wojewódzkiego. Cieszy fakt, że tylu uczniów chce poszerzać wiedzę o historii swojego kraju i dbać o poprawność języka polskiego.

Gra Miejska - Krakowa Gra o Czystą Ziemię
06.10.2017 Uczniowie klas 6 i klasy 5 SP 157 wzieli udział w grze miejskiej pn "Gra o czystą Ziemię" zorganizowanej przez MPO i miasto Kraków, celem której było pogłębienie zagadnienia selektywnej zbiórki oraz recyklingu. Oprócz przejścia trasy i wykonania zadań liderzy zespołów z klasy 5 wzieli udział w warsztatach. Zrobiliśmy przypinki związane z zagadnieniami gry miejskiej. Zdjęcia w galerii

Plener malarski
05.10.2017 5 października grupa uczniów ze SP 157 oraz Gimnazjum nr 33 wzieła udział w plenerze malarskim, którego organizatorem był Dwór Czeczów. Młodzież pięknie pracowała (pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych), a efektem ich wysiłków są namalowane krajobrazy przedstawiające piękno polskiej jesieni. Teraz trzymamy kciuki, aby wszystkie prace zostały nagrodzone przez organizatora.

Wystawa w bibliotece poświęcona Wandzie Chotomskiej
02.10.2017 Konkursowi recytatorskiemu wierszy Wandy Chotomskiej towarzyszyła wystawa w bibliotece szkolnejoraz lekcje biblioteczne poświęcone poetce i jej twórczości. Uczestnicy zajęć - uczniowie najmłodszych klas - mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o życiu Chotomskiej, posłuchać jej wierszy i obejrzeć dobranockę "Jacek i Agatka". Hasłem wystawy stały się słowa J. Papuzińskiej: "Od Oslo do Omska nie ma takiej pisarki jak Wanda Chotomska".
Zapraszamy do czytania książek Chotomskiej znajdujących sie w bibliotece.

Wrzesień 2017

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
29.09.2017 Nasza szkoła uczestniczyła w akcji VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównie w dniach 27 i 28 września skupiliśmy się na powtarzaniu, utrwalaniu tabliczki mnożenia w szkole i w domu. W piątek 29 września odbyły się egzaminy z tabliczki mnożenia. Wszyscy uczniowie od klas czwartych szkoły podstawowej do klas trzecich gimnazjum zdawali egzamin z tabliczki mnożenia. Wśród tych uczniów 151 zdawało egzamin, niestety zdało około połowy bo tylko 78 uczniów. Wyniki świadczą o tym, że jeszcze za mało uczniów zna bezbłędnie tabliczkę mnożenia. Uczniowie, którzy zdali egzamin otrzymali pamiątkowy Certyfikat Mistrza Tabliczki Mnożenia. Egzamin zdawali też odważni uczniowie z klas trzecich szkoły podstawowej i wielu z nich zdało pomyślnie. Wśród zdających byli też dorośli: rodzice, nauczyciele i inni pracownicy szkoły.
Tym, którzy zdali egzamin gratulujemy!!!
Wszystkim dziękujemy za współną zabawę.

Wyjście klas gimnazjalnych do Instytutu Biologi UJ
28.09.2017 W dniu 28 września 2017 uczniowie klas 3 a i 3 b Gimnazjum udali się do Instytutu Biologi UJ gdzie uczestniczyli w lekcji na temat układu nerwowego. Poznali budowę mózgu i jego funkcje. Z zainteresowaniem składali model mózgu. Następnie uczniowie oglądali wystawę przygotowaną w Instytucie Nauk Przyrodniczych, która cieszyłasię dużym zaineresowanem ze względu na zebrane tam okazy, co może być przydatne w lekcjach biologi, geografi oraz historii.

Europejski Dzień Języków Obcych
26.09.2017 We wtorek 26 września cała szkoła świętowała Europejski Dzień Języków.
W tym dniu każda klasa reprezentowała wylosowany wcześniej kraj i język europejski. W czasie prezentacji poszczególnych państw mogliśmy nauczyć się mówić "dzień dobry" i "do widzenia" w kilkunastu językach.Po korytarzach przemieszczały się piękne Hiszpanki, eleganckie Francuski, przystojni Włosi oraz uśmiechnęte Rosjanki i Łotyszki. Można było sfotografować się ze słynnym czeskim "Krecikiem" oraz skosztować narodowych przysmaków z różnych krajów.Obejrzeliśmy wystawę kaligramów wykonanych przez uczniów oraz wybraliśmy najpiękniejsze z nich w czasie anonimowego plebiscytu. W klasach 1 - 4 zwyciężył kaligram Oliwii Chudzik z klasy 4 B, II miejsce zajęła praca Gabrysi Piątkowskiej z klasy 3 A, III miejsce zdobył rysunek Nadii Dziob z klasy 3 B, wyróżniona została także praca Weroniki Malik z klasy 3 A. Na poziomie klas 5 - 7 SP oraz II - III GM pierwsze miejsce zdobył kaligram Oli Dorynek z klasy 6 B, drugie miejsce otrzymała praca Dominiki Knap z klasy 7 B, a trzecie miejsce zajął rysunek Gabrysi Woźniak z klasy III A. Oprócz tego radośnie odtańczyliśmy dużą grupą tzw. taniec belgijski. Świętowanie zakończyliśmy układaniem na dziedzińcu szkolnym "żywego napisu" EDJ. Zdjęcia z imprezy można podziwiać w galerii. Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, wychowawcom i nauczycielom za włączenie się w przygotowania i wspólną zabawę!  

Uroczyste rozpoczecie roku szkolnego 2017/2018
04.09.2017 W tym roku trochę nietypowo i zarazem później niż zwykle bo 4 września nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Najpierw spotkaliśmy się na mszy świętej celebrowanej przez proboszcza naszej parafii a później przeszliśmy do szkoły aby spotkać się z wychowawcami i kolegami z ławki. Nowy rok i nowe wyzwania.